عقیم کردن حیوانات

عقیم کردن حیوانات

عقیم کردن حیوانات


من به شدت به تمامی صاحبان حیوانانی چون (سگ ، گربه خرگوش و ...) تأکید می کنم که حیوان خود را عقیم کنند. سالها دهها هزار حیوان ناخواسته در رنجهای سنی مختلف از هر نوع و نژادی کشته می شوند یا از بی غذایی در جاهای متروکه می میرند. خیلی از آنهایی که اهلی هستند مجبور می شوند دوباره به حیات وحش برگردند واین امر باعث وحشی شدن آنها خواهد شد و می توانند به مردم و دارائی های آنها و چهارپایان صدمه بزنند و همچنین می توانند باعث انتشار بیماریهایی همچون هاری بشوند.

 مزایای عقیم کردن


 سلامت:

عقیم کردن سگ نر ریسک ابتلا به تومورهای بیضه و مشکلات پروستات را از بین می برد. همچنین عقیم کردن از بروز بیماریهایی که در سنین بالا همچون فتخ رخ می دهد جلوگیری می کند. خیلی کم دیده می شود که سگهای نر عقیم شده در فصول جفتگیری حیاط خانه را جهت یافتن جفت ترک کنند ، این امر باعث می شود که دیگر دچار تصادف با ماشین نشده ، دزدیده و گم نشود و با دیگر حیوانات دعوا نکنند. ( به هرحال عقیم کردن سگ به این معنا نمی باشد که دیگر احتیاجی به محوطه محصور ندارند).   

سگهای ماده  قبل از فحل اول عقیم می شوند ، که این کار ریسک بروز تومور پستان ،سرطان تخمدان و عفونت رحم  را در آنها کاهش می دهد (تمامی این بیماریها می توانند کشنده باشند و درمان آنها بسیار پر خرج می باشد). با عقیم کردن سگ ماده خود از آمدن سگهای همسایه و و لگرد در زمان فحل سگ ، به محل زندگیتان جلوگیری می کنید. زاییدن برای سگ شما می تواند خطرناک باشد. بعضی از نژادها نمی توانند بصورت طبیعی زایمان کنند و احتیاج به سزارین دارند که این عمل ریسکی و بسیار پر خرج است.   

 

خلق و خو:

عقیم کردن حیوان قبل از سن بلوغ بر خلق و خوی او تأثیر مثبتی دارد. سگهای نری که زود عقیم می شوند کمتر پرخاشگری می کنند. عقیم کردن سگ نر باعث می شود که علاقه شان به علامت گذاری کمتر بشود ( این مشکل بسیار جدی می شود اگر آنها تصمیم بگیرند در داخل خانه علامت گذاری کنند). سگهای ماده عقیم شده دیگر در زمان فحل خونریزی ندارند. سگ ماده بچه دار می تواند خیلی عصبی و پرخاشگر شود حتی با اعضای خانواده. همچنین عقیم کردن سگ ماده باعث می شود تا او همراه خوبی برای صاحبش بشود.

 

توله های ناخواسته:

آیا شما می دانید که زادوولد یک سگ نر و ماده و زادوولد بچه های آنها در طول 6 سال منجر به زادوولد هزاران توله سگ می شود. یک سگ ماده می تواند قبل از 6 ماهگی بچه دار و دوباره هر 6 ماه بعد از آن بچه دار شود. هر توله بطور متوسط می تواند 6 عدد زادوولد داشته باشد و هر سگ ماده از این زادوولد می تواند در 6 ماهگی زادوولد کند. یک سگ نر در یک روز می تواند با هر تعداد سگ ماده ای که در دست داشته باشد جفتگیری کند.  راحت بنشینید و با این اعداد بازی کنید .... این کار باعث سردرد خواهد شد ... و فقط برای اینکه توله سگ بامزه است! این به این معنا نمی باشد که او برای خود خانه جهت زندگی پیدا می کند. در سال دهها هزار سگ چه با نژاد و چه بی نژاد بی پناه می شوند. بسیاری از آنها در خیابانها می میرند و زندگی بسیار کوتاهی دارند. خیلی وحشناکه.

 

ریسکهای پرورش:

اگر این شما را متقاعد نکرده است ، بیاید به ریسکهایی که در کار پرورش وجود دارد بنگریم. سگ مادر ممکن است در زایمان با مشکلی برخود کند که احتیاج به مداخله سریع داشته باشد. مادر ممکن است بعد از زایمان بچه ها را رها کند و به آنها رسیدگی نکند ، آنوفت شما باید با فرمول خاصی هر 2 ساعت به آنها غذا دهید ، آنها را تحریک کنید تا دستشویی کنند ، هر روز آنها را وزن کشی کنید و رطوبت و درجه حرارت بدن آنها را بطور مناسب نگه دارید و ... . حتی توله هایی که مادر از آنها نگهداری می کنند ممکن است نیاز به مکمل های غذایی داشته باشند. توله ها می توانند مرده یا ناقص بدنیا بیایند. من یک پرورش دهنده را می شناسم که سگ ماده اش توله هایی بدنیا آور که فقط استخوان بودند. برخی از نژادها می توانند هنگام تولد دچار مشکلاتی از قبیل شکاف در سق دهان ، پر آبى مغز( ئيدروسفالى) و ... باشند. بیماریهایی مانند پاروا ویروس می تواند توله ها را بسرعت بکشد. آیا شما راضی هستید که سگ ماده خوبتان برای محافظت از توله هایش آنها را با دندانهایش بکشد؟ آیا شما حاضرید تا زندگی حیوان خود را به خطر بی اندازید؟

 

هزینه عقیم کردن:

هزینه عقیم کردن سگتان بسیار کمتر از هزینه درمان و توله هایش می شود ، هزینه آن کمتر از عمل تومور بیضه و درمان عفونت رحم است ، هزینه آن کمتر از سرهم کردن بدن سگتان که تصادف کرده است می باشد ، موقعی که در حال عبور از خیابانی شلوغ جهت رسیدن به یک سگ ماده فحل عقیم نشده بوده. من سگهای نری را دیده ام که  از آزاد راههای 6 لینی برای رسیدن به ماده عبور کرده اند! هزینه عقیم کردن کمتر از دادن مداوم فرشهایتان برای شست و شو است ، که سگ نر شما برروی آنها جهت تعیین کردن قلمرو اش علامتگذاری می کند یا خونی که زمان فحل سگ ماده بر روی فرشها می ریزد.

 تصورات اشتباه

 

حیوان من چاق و تنبل خواهد شد

عقیم کردن ممکن است باعث شود که سگ شما کمتر بخواهد پرسه بزند. فعالیت کم و دادن غذاهای نامناسب می تواند باعث بالا رفتن وزن حیوان شود. به حیوان خود غذاهای مرغوب داده و او را ورزش دهید و به میزان فعالیت بدنیش به او غذا دهید.

 

اخلاق و رفتار حیوان من تغییر خواهد کرد

این تغییر همانطور که در بالا گفته شد مثبت و مفید می باشد.

 

زمان زاییدن بسیار شگفت انگیز است فرزندان من باید آنرا ببینند

یک فیلم ویدئویی بخرید ، هزینه بسیار کمتری دارد. با چیزهایی که در بالا گفته شد ، فرزندان شما ممکن است شاهد چیزهای بیشتری از آنچه شما می خواهید شوند... بهانه نیاورید.

 

ما می توانیم با فروش توله ها پول خوبی درآوریم

بزرگ کردن توله ها بطور صحیح تمامی سودی که می خواهید از این راه بدست آورید را از بین می برد. بسیاری سگ و گربه هستند که به خانه نیاز دارند. چرا این کار را گسترش دهیم؟ پیدا کردن مکانهای مناسب برای آنها بسیار دشوار است.

 

من از اینکه حیوان به هوش نیاد می ترسم

این یک نگرانی عامیانه است. همیشه هر کاری که احتیاج به بی هوشی داشته باشد ریسکی است. برخی از دامپزشکیها جهت دیدن ضربان قلب و تنفس از مانیتور استفاده می کنند. با دامپزشک در مورد نگرانی خود صحبت کنید. ریسک عقیم نکردن سگ بیشتر از ریسک عقیم کردنش است.

من امیدوارم که شما را در این مورد به اندازه کافی راهنمایی کرده باشم تا بتوانید راه صحیح را انتخاب کنید. اصیل بودن و خوشگل بودن حیوان شما بر این معنا نمی باشد که باید پرورش داده شود. با عقیم کردن ، حیوان شما بهتر و بیشتر زندگی خواهد کرد.

 

مطالب ویژه

گفتگو آنلاین