زبان شناسی سگ

زبان شناسی سگ

زبان شناسی سگ

سگ شما چه می گوید

 


 

معمولاً فاحش ترین اشتباهی که صاحبان سگ مرتکب می شوند ترجمه غلط آنچه سگ واقعاً نشان می دهد ، است. اصولا آنچه را سگ با حرکات و رفتار ظاهری خود نشان می دهد ما انسانها بر اساس آنچه خود احساس می کنیم کاملاً به صورت عکس ترجمه می نماییم. حال آنکه سگها دنیا را از دیدی کاملاً متفاوت از انسان درک و تجربه می کند. اگر ما زبان سگها را بهتر بشناسیم می توانیم از بسیاری از ناهنجاریهای رفتاری در امان باشیم.

 

سگ و آغوش:

خوب یک مثال ساده می زنیم. در آغوش کشیدن برای انسانها به منزله ابراز عشق و احساسات است و زمانی که شخصی را در آغوش میگیریم احساس خوشایندی به وی دست می دهد. اما بغل کردن از دید یک سگ چگونه است؟ انسانها همیشه برای ابراز محبت به سگ هایشان آنها را در آغوش می کشند حال آنکه در آغوش کشیده شدن برای یک سگ به هیچ عنوان خوش آیند نیست. زمانی که انسان سگی را در آغوش می گیرید و بازو هایش را به دور او حلقه می کند این دقیقاً همانند رفتاری است که سگ های قدرتمند در هنگام سلطه گری بر سگ ها ضعیف تر اعمال می نمایند و سگ این برداشت را می کند که شما می خواهید به حریم او تجاوز و سلطه گری نمائید. این منطق را در ذهن خود به خاطر بسپارید. بسیاری از کودکان همه روزه در اثر دویدن و در آغوش کشیدن سگها غریبه مورد تهاجم و گاز گرفتن قرار می گیرند ، حال آنکه اگر از  دید سگ بنگریم یک فرد غریبه به سمت او حله می کند و سعی دارد به محض رسیدن سلطه خود را اعمال نماید! آیا می توان در این مورد سگ را متهم کرد؟ سگها ناراحتی و ناخوشایندی خود را با غرش ، پارس کردن و گاز گرفتن نشان می دهند. قابل ذکر است گاهاً سگ اگر آشنا و آرام باشد ، زمانی که توسط صاحبش نوازش و در آغوش کشیده می شود احساس خوبی دارد ، حقیقت امر این است که آن انرژی و احساسی که شخص در هنگام  ابراز محبت دارد توسط سگ درک و موجب شادی و آرامش وی می گردد ، نه امر در آغوش کشیده شدن! (به بخش آشنایی با حواس سگ مراجعه شود). دیگر یک ماجرا شاهد دختر بچه ای بودم که با دیدن سگی به سمت آن دوید و او را محکم در آغوش کشید وی آن سگ را بسیار دوست داشت و این امر کاملاً واضح بود اما بر خلاف دختر بچه سگ چشمانش را درشت کرده و دهانش را به حالت تهدید آمیز باز نگه داشته بود و با تعجب به شخصی که دستانش را به دور او حلقه زده بود می نگرید. این عمل اصلاً برای سگ خوشایند نبود و اگر سگی سلطه گر می بود احتمال حمله و یا گاز گرفتن کودک می رفت. اگر به کودکان خود این اجازه را بدهید تا هر سگ نا آشنایی را بغل کنند همیشه آنها را در یک ریسک بزرگ قرار خواهید داد. بهترین راه ارتباط با سگ نا آشنا به این صورت است که ابتدا در کنار او بایستید و اجازه دهید شما را بود بکشد و هرگز مستقیم در چشم او خیره نشوید. این یک برقراری ارتباط خوشایند در زبان سگ سانان است. 

فضا:

غالباً می شنویم که صاحبان سگ زمانی که سگ را جهت اصلاح رفتار نادرست تنبیه می کنند سگ اطاق را ترک می کند و سر به زیر می اندازد و یا رویش را بر می گرداند ، در ذهن ما این بدان معناست که وی " ناراحت " است و سپس سعی می کنیم که نزدش برویم و به قول معروف از دلش در آوریم. در حقیقت سگ چه می گوید؟ هنگامی سگ رویش را بر می گرداند وی ا اطاق را ترک می کند در واقع تنبه را متوجه شده و شما را به عنوان حاکم و فرمانده اش پذیرفته. فضا را برای فرمانده خالی نمودن و عدم خیره شده در چشم او جز ء اطاعت در اجتماع سگ سانان است ، حال آنکه وقتی شما برای دل جویی به سمت او بروید این عمل کاملاً سگ را گیج کرده و برایش نامفهوم است!

 

مجوز حاکم بودن سگ:

در اکثر مکانهایی که من می روم مردم را می بینم که اجازه میدهند سگهای قلاده شده شان در جلوتر راه بروند و آنها را رهبری کنند. سگها را می بینم که این رابطه حاکم و فرمانبردار برایش غلط جا افتاده است. اخیراً به خانومی برخورد کردم که سگ بزرگ و مو بلندی از نژاد هاسکی – ژرمن برای پیاده روی آورده بود و سگ او را دائماً به هر سمت می کشید. این در ذهن سگ بدین معناست او فرمانده و رئیس است و در جلو حرکت می کند آن وقت چطور صاحبش توقع دارد که سگ از او حرف شنوی و اطاعت نماید !!؟ (سگ همیشه باید هم قد یا پشت صاحب خود راه برود). زمانی که سگ احساس رئیس بودن می کند به خود اجازه انجام هر کاری را می دهد و این وظیفه شماست که به او بفهمانید رئیس چه کسی است! مسئولیت فرمانده بودن بر روی دوش یک توله سگ بسیار سنگینی می کند. زمانی که یک توله می دود و به سر و کول هر که در اطراف است می پرد ، این یک رفتار غلط است. یک فرمانبردار هرگز به سر و کول فرمانده  خود نمی پرد. این رفتار بدین معناست که او خود را رئیس شما می پندارد. توله سگی را دیدم که به اطراف می دوید و همه را آزار می داد و صاحبش دائماً به دنبالش می دوید و نامش را مرتباً تکرار می کرد ، به خاطر داشته باشید که هرگز نباید در زمان تصحیح رفتار سگ نام او را صدا بزنید این در ذهن او بدین معناست که نامش کلمه ایست که در زمان انجام خطا به کار می رود و از شنیدن آن خواهد ترسید می توانید تنها از کلمه " نه " استفاده و یا اصلاً کلمه ای بر زبان نیاورید و با رفتار خود او را متوجه خطایش نمائید. این عمل خیلی موثر تر از داد زدن و دنبال توله دویدن است. آیا می دانید چقدر برای یک سگ سخت و گیج کننده است که او گمان کند رهبر است و شما نیز در عین حال به او یگوئید که چه باید انجام بدهد!؟ رهبر بودن آن چیزی نیست که سگ واقعاً آرزوی دارد تنها چیزی که او می خواهد داشتن احساس امنیت و خوب زیستن در کنار شماست و اینکه دقیقاً بداند موقعیت او چیست. اگر خود را از صاحبش قدرتمند تر فرض کند رفتار سرکشی خواهد داشت. به سگ خود لطف بزرگی کنید اگر به او بفهمانید  موقعیتش چیست تا اینکه بخواهید دائماً او را با انسانها مقایسه نمادئید.

 

 

مطالب ویژه

گفتگو آنلاین