معرفی جذابترین سگ های جیبی

معرفی جذابترین سگ های جیبی

سگ های جیبی pocket dog  یا سگ فنجانی teacup dog  که به سگ‌های میکرو نیز معروف هستند، امروزه، در بین صاحبان حیوانات خانگی محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند.

در این مقاله از اطلس دام پارسیان به معرفی نژاد سگ های جیبی پرداخته شده است.

 

سازمان‌های تخصصی تعیین نژاد سگ‌، مانند موسسه کنل کلاب انواع مختلفی برای طبقه بندی نژاد‌های سگ، تعیین کردند. دسته‌های سگ های چوپان‌، سگ‌های ورزشی و سگ‌های عروسکی از جمله تقسیم بندی سگ‌ها بشمار می‌روند. شاید این سوال پیش بیاید سگ‌های عروسکی شامل چه نوع سگ‌ها با چه نوع ابعادی می‌‌شود؟ در پاسخ باید بدانیم که نژاد سگ جیبی، وجود ندارد بلکه نژاد‌های مالتیز، پامرانین، چی واو، پودل، پاگ، شیتزو... را می‌‌‌شود، به عنوان نژاد سگ های جیبی پرورش داد.

می‌توان گفت سگ‌های خیلی کوچک که در حدود 2 تا 3 کیلو وزن دارند و همچنین، سگ‌های کمی بزرگتر و بالغ که کمتر از 34 سانتی متر دارند را می‌توان در این دسته قرار داد. براساس تقسیم بندی کنل کلاب، تمام سگ‌های با وزن کمتر از هفت کیلوگرم، سگ عروسکی محسوب می‌شوند؛ بنابراین، سگ های جیبی با وزن و قد کوچکتر، بخشی از طبقه بندی، سگ‌های عروسکی محسوب می‌شوند. سگ های جیبی از سگ‌های بزرگ متولد می‌شوند و تمام خصوصیات اخلاقی سگ‌های بزرگ را از قبیل محافظت، جنگندگی، وفاداری... را دارا هستند و تنها از لحاظ چثه کوچک خواهند بود.

انواع نژاد سگ های جیبی

  • سگ شیتزو
  • سگ پامرانین
  • سگ پودل
  • سگ یورکشایر تریر
  • سگ شی هوا هوا
  • سگ مالتیز
  • پاگ

سگ جیبی شیتزو

این نژاد، از فوق العاده ترین نژاد‌ سگ جیبی می‌باشد. شیتزو بسیار اجتماعی، وفادار و مهربان است و کمی بزرگتر از نژاد‌های دیگر سگ های جیبی هستند. شیتزو به دلیل وابستگی به خانه، احتیاج کمتری به پیاده‌روی روزانه دارد. برای کسانی که به موی سگ آلرژی دارند؛ این نژاد مناسب است؛ زیرا که ریزش موی کمتری نسبت به دیگر نژاد‌ سگ های جیبی دارند؛ اما به هر حال، نیاز به مراقبت و نظافت مداوم دارند.

سگ پامرانین

یکی از نژاد سگ های جیبی، پامرانین‌های جسور، نترس و هوشیار‌ هستند. طبیعت بازیگوش آنها باعث می‌شود زمان زیادی را به بازی و تحرک بپردازند. این نژاد محبوبیت زیادی در دنیا و همچنین، در ایران دارد. این نژاد سگ های جیبی، به عشق  و محبت نیاز دارند و از تنهایی و بی‌توجهی متنفرند. پامرانین‌ها به دنبال صاحبشان می‌روند و هر جای خانه باشند، صاحبشان را تنها نمی‌گذارند.

عکس سگ جیبی

سگ پودل

پودل‌ها از نژاد‎‌های بسیار دوست داشتنی هستند که به علت هوش بسیار بالا، طرفداران بسیاری دارند. از لحاظ قدی در حدود 22 تا 25 سانتی متر هستند و وزنی بین 2 الی 4 کیلو دارند. سگ نژاد پودل عروسکی، کوچک‌ترین نژاد، از سه دسته نژاد شناخته شده در سگ‌های پودل است.

اگر به دنبال نژاد سگ عروسکی هستید؛ پودل مناسب‌ترین نوع از سگ های جیبی می‌باشد. این نژاد سگ های جیبی، محافظان بسیار فوق‌العاده‌ای می‌باشند. پتانسیل یادگیری این نژاد سگ های جیبی بسیار بالا است. این سگ ها، رفتاری خوب با دیگر حیوانات و کودکان دارند؛ بر همین اساس، برای نگهداری در آپارتمان کاملا مناسبند.

یورکشایر تریر

این نژاد، صدای پارس کمتری نسبت به سایر نژادهای دیگر دارد و بسیار از لحاظ ظاهری شبیه به خرس می‌باشد. اگر کودکی در خانه دارید، این نژاد سگ اصلا مناسب شما نیست؛ زیرا که روحیه جنگجویی دارند؛ بر همین اساس ممکن است با وجود بچه در خانه سازگار نباشد. یورکشایر تریر‌ها به جثه کوچک خود توجهی ندارند و بسیار جسورند.

سگ شی‌هوا‌هوا

شی هواهوا برخلاف جثه بسیار کوچک روحیه ای نترس و شجاع دارند. این نژاد سگ های جیبی به توجه زیادی نیاز دارند و در صورت بی‌توجهی، اختلالات رفتاری از قبیل افسردگی، گاز گرفتن، سرپیچی از این حیوان خانگی خواهید دید. شی‌هوا‌هوا‌ها فوق العاده وفادار و بسیار نیرومند و با نشاط می‌باشند.

سگ مالتیز

این نژاد از سگ های جیبی خلق وخوی آرامی دارند و برای صاحب خود، همدم مناسبی هستند. این نژاد کاملا سفید است بر همین اساس به این سگ های جیبی، سگ‌های سفید برفی نیز می‌گویند. معمولا وزنی در حدود 3 تا 5/3 و قد 20 تا 25 سانتی متر دارند. سگ مالتیز‌ سازگاری بالایی با آپارتمان نشینی دارد. مالتیز‌‌‌ها عمری نسبتا طولانی دارند و ریزش موی کمی دارند. این نژاد سگ های جیبی با همه حتی غریبه‌ها زود دوست می‌شوند.

سگ پاگ

این سگ های جیبی رفتار خوبی دارند؛ بنابراین اگر کودکی در منزل دارید، پاگ به علت مهربانی و بازیگوشی بسیار مناسب شما می‌باشد؛ اما توصیه می‌شود، هیچگاه کودک خود را با حیوان تنها نگذارید؛ زیرا که برای هر دو خطرناک است. پاگ بانمک، به توجه و بازی نیاز دارد، اما باید توجه داشته باشید، نباید زیاد آن را خسته کنید.

نحوه پرورش سگ های جیبی

در مورد چگونگی پرورش و تکنیک‌های تولید این گونه از سگ‌ها مباحث زیادی وجود دارد. جفت گیری دو نژاد هم خون از کوچک‌ترین سگ‌ها که به جهت نقص مادرزادی چثه کوچکی دارند، یکی از روش‌های تولید این گونه از سگ‌ها می‌باشد. همخونی می‌تواند باعث مشکلات ژنتیکی و صرع شود. تغذیه نامناسب یکی دیگر از این روش‌هاست که مشکلات عصبی و گوارشی را ایجاد می‌کند. در پرورش سگ های جیبی به روش‌‌های خاص و گاها غیر اخلاقی این سگ‌ها را پرورش می‌دهند. این نوع حیوانات خانگی به علت سایز غیر استانداردی که دارند و نوع پرورش، مستعد بیماری‌‌های زیادی هستند. در تغذیه سگ های جیبی، باید مقدار غذای کمتری در دو یا سه وعده غذایی در اختیارشان قرار گیرد؛ زیرا که به علت داشتن معده کوچک در هضم یا دفع غذا دچار مشکل می‌شوند؛ فراموش کردن یک وعده به دلیل بدن ضعیف آنها، خطر مرگ را برای این نژاد به همراه دارد.

سخن پایانی

نژاد سگ های جیبی، به شما این قابلیت را خواهد داد که به راحتی در هر مکانی همراهتان باشند و از طرفی شاید این سوال برایتان بوجود آمده است که قیمت سگ های جیبی چقدر است؟ در این رابطه باید گفت، هزینه این حیوانات دوست داشتنی به عواملی از جمله اصالت سگ، نژاد، سن و گواهی سلامت حیوان بستگی دارد. در زیر برای آگاهی شما قیمت‌های حدودی در اختیارتان قرار داده شده است.

عکس سگ های کوچک

قیمت سگ های جیبی در ایران (مهر 1401)

سگ شیتزو: 6 تا 18 میلیون تومان

سگ پامرانین: 17 تا 73 میلیون تومان

سگ پودل: 8 تا 45 میلیون تومان

سگ یورکشایر تریر: 16 تا 43 میلیون تومان

سگ چی هوا هوا: 10 تا 21 میلیون تومان

سگ مالتیز: 7 تا 43 میلیون تومان

مطالب ویژه

گفتگو آنلاین