کرم ها

کرم ها

 کرم ها

انگل های داخلی


چندین نوع مختلف انگل وجود دارد که سگ شما می تواند به آنها مبتلا شود. کرم های گرد ، کرم های یکتا ، کرم های قلاب دار و کرم های قلب. بعضی از آنها در روده زندگی می کنند و برخی دیگر در بافت. بعضی از کرم ها به هیچ عنوان برای سگ شما دچار مشکل نمی شوند و حتی شما از بودن آنها مطلع نمی شوید. بعضی از آنها تولید مثل کمی دارند ولی در صورتی که تولید مثل زیاد شود می تواند موجب مشکلات جدی و خطرناک شود.

معمولاً سگها هر 6 ماه تحت درمان ضد انگلی قرار می گیرند. کرم های گرد و کرم های یکتا ، عمومی ترین کرم ها هستند. کرم های گرد خطرناک تر می باشند.

توله ها باید در 4 ، 6 ، 8 ، 10 ، 12 ، 14 و 16هفتگی تحت درمان قرار گیرند. آنها باید مرتباً  تا 3 ماهگی هر 2 هفته تحت درمان قرار گیرند. این کار باید با مشاوره با دامپزشک و داروی پیشنهادی او انجام شود.

از بین بردن کرم در بدن توله امر بسیار مهمی است زیرا کرم های گرد و یکتا به بدن انسان نیز سرایت می کنند.

هر جایی که سگ زندگی کند ، تخم کرم های گرد نیز وجود دارد.

 

کرم های گرد (Toxocara):

 

همچنین به کرم های گرد (آسکاریس) نیز گفته می شود که نسبتاً سفید هستند. آنها دقیقاً شبیه به یک رشته ماکارونی پخته هستند و در روده سگ شما زندگی می کنند. طول آنها می تواند تا 20 سانتیمتر برسد و غذای سگ شما را در روده می خورند. کرم های گرد دائماً در حال تخم ریزی هستند. شما می توانید هر 6 ماه سگ خود را تحت درمان قرار دهید و یا اینکه از آنها آزمایش بگیرید و در صورت وجود کرم در بدن ، او را تحت درمان قرار دهید.

کرم های گرد در میان خون جابجا می شوند و در شش می روند و از طریق سرفه کردن حیوان بیرون انداخته می شوند اما معمولاً دوباره قورت داده می شوند. بعضی اوقات آنها می توانند به جگر و مغز نیز بروند.

شما ممکن است هیچ وقت این کرم ها را نبینید اما ممکن است یک روز یکی از آنها از مدفوع سگ شما بیرون بیاید. آنها ممکن است باعث نفخ ، اسهال و استفراغ در سگ بشوند. سگ شما ممکن است غذا نخورد و یا اینکه همیشه گرسنه باشد.

در توله سگهای جوان کرم های گرد مداوا نشده می توانند باعث ایجاد سوراخ در روده شوند. توله ها کرم های گرد را از طریق مادرانشان می گیرند. کرم های نیمه ساخته شده در رحم یا سینه مادر می روند. درمان کرم های گرد در دوره بارداری می تواند با دستور پزشک انجام شود.

باید از مدفوع کردن سگها  در مکانهایی که کودکان بازی می کنند جلوگیری کرد زیرا کرم های گرد خصوصاً برای کودکان خطرناک اند. تخم کرم های گرد می توانند سالها در شن و ماسه زنده بمانند. به محض آنکه در بدن کودک میزبان بروند می توانند به جگر ، شش ، چشم یا مغز او رخنه کنند. 

 

کرم های یکتا (Taenia and dipylidium):

 

کرم های یکتا شبیه به دانه برنج بر روی مدفوع می باشند و نه در داخل آن یا برخی اوقات دیده شده که مانند تخم های سفید رنگی به مقعد سگ می چسبند.

گونه های مختاف کرم های یکتا معدود می باشند. کک ها حامل کرم های یکتا را می باشند. پس اگر سگ شما کک دارد یا داشته است ، احتمال زیادی می رود که کرم یکتا نیز داشته باشد. از آنجایی که سگها کک ها را می خورند پس می توانند کرم یکتا داشته باشند.

یک داروی ضد انگلی معمولی نمی تواند کرم های یکتا را از بین ببرد. پس احتیاج به یک داروی قوی تر می باشد.

تجویز بسیاری از دامپزشکان برای سگها این است که هر 12-6 ماه تحت درمان ضد انگلی قرار بگیرند.

شما نمی توانید سگ حامله یا توله سگ را تحت درمان کرم های یکتا قرار دهید.

انسانها می توانند همانند کرم های گرد مبتلا به کرم های یکتا نیز بشوند. انسانها می توانند با قورت دادن ککی که در بدن سگ است دچار کرم یکتا شوند و این کار مشکلی نمی باشد. از آنجایی که کک بسیار کوچک است به راحتی می تواند بر روی بشقاب یا دست شما بنشیند و بدن اینکه متوجه شوید آنها را بخورید. کرم یکتا برای سگ زیاد خطرناک نمی باشد. اما در انسانها می تواند باعث مرض در جگر شود که خیلی خطرناک است. 

 

کرم های یکتا در حقیقت از ترکیب بخش های سفید متصل بهم که شبیه به نوار هستند بوجود آمده اند. آنها بهم چسبیده و طولشان نیز به چندین سانتیمتر می رسد. آنها تکثیر می شوند. این بخشها حاوی تخمها می باشند.

 

کرم قلاب دار (Ancylostoma coaninum):

 

شبیه به کرم گرد می باشد با این تفاوت که در طرف دیگرش دارای دندان می باشد که توسط آن روده سگ را گرفته و به آن می چسبد. او موقیت چسبندگی خود را دست کم در روز 6 بار عوض می کند. این کرم هایی که خون می مکند باعث کم شدن خون بدن می شوند اما بیشتر خون از نقطه ای که آنها جدا شده اند کم می شود ، تا زمانی که التیام یابد. بنابراین این کرم ها باعث کم خونی و کمبود آهن می شوند.

کرم های قلاب دار و Whipworm ها مکنده خون هستند و در بدن توله سگ باعث ضعف و کم خونی می شوند.

 

کرم های قلب (Uncinara):

کرم های قلب در قلب و رگهای بزرگ زندگی می کنند. طول آنها تقریباً به 16 سانتیمتر می رسد. آنها توسط پشه ها زیاد می شوند. آنها در جاهایی که درخت بلوط باشد یافت می شوند. اگر شما در جایی زندگی می کنید که درخت بلوط دارد پس شما در جایی هستید که کرم های قلب زندگی می کنند. کرم های قلب تا زمانی که کاملاً پیشرفته شوند از خود علائمی نشان نمی دهند. آنها زمانی خود را نشان می دهند که باعث نارسایی قلبی  ، سرفه ، مشکل در تنفس کردن ، کمبود انرژی و بزرگ شدن شکم می شوند. می توان با کرمهای قلب مبارزه کرد. سگها باید برای دانستن اینکه آیا دارای این کرم ها هستند ، مورد آزمایش قرار گیرند ، سپس داروی جلوگیری را استفاده کنند. کار عاقلانه ای نیست وقتی علائم را در سگ دید سپس شروع به درمان کنید. ریسک اینکه سلامتی انسان هم به خطر بیفتد نیز زیاد است. 

 

کرم های Whipworm:

با چشم قابل دیدن نیستند و فقط با تشخیص دامپزشک می توان از بودن آنها مطلع شد. 

 

 

مطالب ویژه

گفتگو آنلاین