دوران بارداری و زایمان

دوران بارداری و زایمان

 دوران بارداری و زایمان
 

سگ ماده معمولاً بین 12-8 ماهگی بالغ می شود. در بعضی موارد ممکن است زودتر (6 ماهگی)  یا دیر تر (18 ماهگی) رخ دهد. اگر سگ ماده برای اولین بار تا سن 20 ماهگی فحل نشد به دامپزشک مراجعه کنید.

 

فحل شدن

مدت فحل سگ ماده معمولاً 21-18 روز طول می کشد ، سگ ماده فقط سگ نر را در چند روز اول زمان فحل قبول می کند و باردار می شود. اولین نشانه فحل شدن ، پُف کردن لبه مهبل می باشد. سپس بزودی خونریزی شروع می شود ( مشابه فحل در انسانها نمی باشد).  خونریزی می تواند 14-4 روز ادامه داشته باشد  ( 10 روز میانگین آن است) در زمانی که سگ ماده خونریزی دارد سگ نر بسیار زیاد جذب او می شود اما سگ ماده به آنها اجازه جفتگیری را نمی دهد. تا زمانی که خونریزی کم یا قطع شود و مهبل تا حد ممکن بزرگ شود ، در آن زمان سگ ماده سگ نر را برای جفتگیری قبول می کند. این فحل بارور است و 12-5 روز ادامه دارد. در 3-2 روز اول زمانی مناسبی برای جفتگیری می باشد ، این زمانی است که اگر قصد دارید توله سگ داشته باشید باید عمل جفتگیری شروع شود. برای اینکه مطمئن شوید عمل لقاح بخوبی انجام شده است باید جفتگیری 2 روز بعد تکرار شود. اگر سگ ماده حامله شده باشد فحل او زودتر به پایان می رسد.
سگهای خانگی بطور معمول دوبار در سال فحل می شوند ، بجز در باسنجی ها (Basenji) ، سگهای وحشی ، گرگها و روباه ها ، که فقط یکبار در سال جفتگیری می کنند. اکثر سگهای ماده در فصل بهار (ماههای دی-اسفند) و فصل پاییز (ماههای مرداد- شهریور) فحل می شوند. استثناء هم وجود دارد ، برخی از ماده ها ممکن است وقفه طولانی تر یا کوتاه تری بین مدت زمان فحلشان داشته باشند.
به آنها از طریق دهان یا تزریق کردن می توان هورمون داده تا  فحلشان متوقف یا عقب انداخته شود. اگر می خواهید برای سگ ماده خود از این هورمونها استفاده کنید حتماً با دامپزشک خود مشورت کنید .

بارداری

مدت زمان بارداری بطور متوسط 63 روز می باشد. ورم شکم از هفته پنجم بیشتر آشکار شده و شکم بطرف جلو می رود ، حتی اگر فقط 2-1 توله سگ را حامله باشد یا چاق باشد. تشخیص دادن نشانه های نزدیک شدن زمان زایمان ممکن است بسیار دشوار باشد.
از 35 روزگی زمان بارداری ، سینه ها  بزرگ می شود و نوک سینه ها  بزرگتر و صورتی تر می شوند. 4-3 روز قبل از زایمان ، از نوک سینه ترشح آبدار می آید. در سگهای ماده ای که فقط چند عدد توله برای زایمان دارند ، بزرگی سینه ها ممکن است تا هفته آخر شروع نشود. شیر واقعی اغلب  6-5 روز قبل از زایمان تولید می شود.
در مدت بارداری سگ ماده ، شما باید به مقدار زیاد غذای مناسب به او بدهید ، مولتی ویتامین و کلسیم را به مقدار توصیه شده توسط دامپزشک به رژیم غذایی او اضافه کنید. و با ملایمت به او ورزش دهید. به سگ ماده باید سه مرتبه: از همان اول بارداری ، 10 روز قبل از زایمان و 10 روز بعد از زایمان قرص ضد انگل داده شود.

همه چیز را برای ورود توله سگها آماده کنید. یک پرستار برای زایمان ، مکان تمیز مانند جعبه یا سبد ، روزنامه بعنوان تختخواب. اگر شما در این بازی تازه وارد هستنید حتماً قبل از این روز بزرگ با یک پرورش دهنده مورد اطمینان یا دامپزشک صحبت کنید. 

1- در اولین مرحله زایمان ، سگ ماده با آرامش می خوابد.

 2- وقتی که توله از رحم وارد لگن خاصره می شود ، توله سگ بزودی بدنیا خواهد آمد

 3- کیسه آب شامل توله سگ از مهبل نمایان می شود. این توله سگ از پشت خارج می شود، فقط دم و یک پنجه اش نمایان می شود.

4- توله سگ پوشیده شده از پوسته کیسه آب بدنیا آمده.

 5- سگ ماده پوسته کیسه آب را از بدن توله ها پاک می کند و بند ناف را با گاز گرفتن می برد.

 6- با لیسیدن توله سگها ، مادر آنها را تحریک می کند تا شروع به نفس کشیدن کنند.

 7- سگ ماده بین آنها استراحت کرده و بر توله های شیر خوار خود نظارت می کند. 

 

 8- نوزاد توله سگ ، که فقط 1 دقیقه سن دارد.

 


 راه صحیح مداخله کردن انسان در زایمان سگ

 

1- با دقت و به آرامی در بیرون کشیدن توله او را کمک کنید.

2- توله را وارونه بگیرید و مواد لزج را از سوراخ بینی او بیرون بیاورید

3- توله را با قدرت بمالید تا شروع به نفس کشیدن کند.

4- اگر مادر بند ناف را گاز نگرفته و نبریده است ، شما باید آنرا با نخ یا بند ببرید.

 

 

 

5- هر چه زودتر توله را بغل مادرش بگذارید تا بتواند آنرا را بلیسد.

 

مطالب ویژه

گفتگو آنلاین