مقابله با گرما

مقابله با گرما

مقابله با گرما

ماههای تابستانی می تواند برای سگ شما بسیار بی رحمانه و طاقت فرسا باشد. سگها بیشتر در معرض گرما زدگی قرار می گرند تا انسانها. یکی از دلایل آن این است که سگ شما تمام طول سال یک جامه پشمی به تن دارد. سگها فقط در زیر پاهایشان غده عرقی دارند. روش دیگر تند نفس کشیدن است ، آنها با تند نفس کشیدن گرما را خارج کرده و بدنشان را خنک می کنند. این روش موثر تر از عرق کردن نمی باشد. 

بعضی از نژادها نسبت به نژدها ی دیگر به گرما حساس ترند. سگهایی با پوشش ضخیم دولایه برایشان خیلی سخت تر است تا با گرما مقابله کنند. همچنین سگهای بدون پوزه مانند بولداگ (Bulldog) ، باکسر (Boxer) و پاگ (Pug) مجرای تنفسی کوچکتری دارند ، بنابراین توانایی کمتری برای بیرون دادن گرما دارند

بیشترین زمانی که سگ دچار گرمازدگی می شود موقعی است که آنها را در ماشینی که پارک شده بگذارید. حتی اگرشیشه های ماشین پایین باشند.  در روز موقعی که هوای بیرون °22 تا °26 سانتیگراد است و سگ احساس آرامش می کند  ،  داخل ماشین می تواند برای سگ  °38 سانتیگراد باشد ! همانطور که می دانید با پوششی که سگ دارد درجه حرارت بدنش سریع بالا می رود.

فعالیت در هوای گرم دلیل دیگری است که باعث گرما زدگی سگ می شود. همانند انسانها ، سگهای پیر ، سگهایی که افزایش وزن دارند و آنهایی که بیماری قلبی و ریوی دارند بیشتر در رنج گرما زدگی هستند ، سگهای جوانتر مقاوم ترند. سگتان را وادار نکنید که در روزها ی خیلی گرم یا مرطوب فعالیت بدنی داشته باشد. 

مظنون بودن به گرما زدگی

اگر شما گمان می کنید که سگتان دچار گرما زدگی شد ه است ، او را سریعاً خنک کنید و بلافاصله با دامپزشکتان تماس بگیرید. بعضی از علائم گرمازدگی عبارتند از: تند و سنگین نفس کشیدن ، ریزش آب از دهان ، تقلا کردن برای تنفس کشیدن ، چشمهای مرده و عاری از زندگی  (چشمهای شیشه ای) ، ضعف و سستی ، بعضی اوقات لثه ها قرمز تیره می شود و ناتوانی برای ایستادن. و در شرایط خیلی وخیم دچار اسهال واستفراغ می شود. سریع خنک کردن و پایین بردن درجه حرارت بدن سگ خیلی  مهم می باشد. سریع ترین راه برای این کار استفاده از آب خنک است. هرگز از آب خیلی سرد استفاده نکنید ، تغییر ناگهانی درجه حرارت می تواند خطرناک باشد. شما می توانید سگ خود را در وان حمام ، سینک دستشویی یا تشتی که پر از آب خنک است بگذارید. راه دیگر این است که حوله ای که با آب خنک خیس شده است را دور بدن سگ ببندید. به یاد داشته باشید که هر چند دقیقه حوله را دوباره با آب خنک خیس کنید ، برای اینکه حوله سریع حرارت بدن سگ را بخود می گیرد و گرم می شود. با شیلنگ خیس کردن ، گذاشتن سگ روبروی کولر برخی دیگر از راههای خنک کردن می باشند. به سگتان آب دهید تا بنوشد سپس با دامپزشکتان تماس بگیرید.

 

راههای جلوگیری از گرما زدگی

1- هرگز سگ خود را در روزهای گرم در ماشین پارک شده نگذارید. حتی در روزهایی که درجه حرارت هوا °22 یا °26 سانتیگراد است اگر ماشین شما زیر آفتاب پارک شده ، حتی با شیشه های پایین سگ را در آن نگذارید. درجه حرارت می تواند در چند دقیقه تا بالای °38 سانتیگراد برسد. پارک کردن زیر سایه کمی کمک می کند ، ولی در روزهای گرم حتی پارک کردن زیر سایه هم کافی نمی باشد. بهتر است بگذارید سگتان در خانه بماند.

2- مقدار فراوانی آب خنک و تازه در اختیارش بگذارید.  سگها باید همیشه آب برای نوشیدن داشته باشند. آب سگتان را تمیز و تازه نگه دارید. هرگز ظرف آب سگتان را زیر آفتاب نگذارید ، زیرا باعث گرم شدن آب می شود. فرض کنید که دارید یک لیوان چای گرم در تابستان می نوشید.

3- همیشه مکانی سایه دار برای سگتان فراهم کنید. سگها همیشه باید نقطه ای سایه دار برای خلاص شدن از حرارت آفتاب داشته باشند. اطمینان حاصل کنید که همچین جایی را برای سگتان درست کرده اید. به یاد داشته باشید ، هنگامی که خورشید تغییر مکان می دهد جای سایه هم تغییر می کند. درختها سایه مناسبی را در تمام طول روز ارائه نمی دهند.

 

خنک نگه داشتن 

 

 

 بعضی از سگها از بازی کردن در تشت آب خیلی لذت می برند. برخی دیگر عاشق این می باشند که با شیلنگ آب خیس شوند ، در حالی که برخی دیگر فقط دوست دارند روبروی کولر دراز بکشند. به یاد داشته باشید که اگر شما گرمتان است ، پس سگتان بیشتر از شما گرمش می باشد. شما ممکن است مجبور شوید که برای خنک کردن سگ از شیلنگ آب استفاده کنید ، حتی اگر او خوشش نیاید. از تابستانتان لذت ببرید و بخاطر داشته باشید که سگتان را خنک نگه دارید. !

مطالب ویژه

گفتگو آنلاین