آیا سگ شما تحت کنترل است؟

آیا سگ شما تحت کنترل است؟

 آیا سگ شما تحت کنترل است؟


آیا سگتان به شما غرغر (صدایی که از نای سگ خشمگین بر می آید) می کند؟ آیا همسایگانتان به شما بخاطر غرغر کردن سگتان به آنها شکایت می کنند؟ آیا تابحال سگتان چیزی را جلوی شما قاپیده یا کسی را گاز گرفته است؟ شما چه کار کردید؟

 

هزاران هزار سگ تا به حال بخاطر اینکه این مشکلات ، رفع نشده اند و کنترل کردن آن از دست خارج شده است ، کشته و بخشیده شده اند. این خیلی تأسف آور است زیرا در خیلی موارد صاحبان سگ می توانستند از این مشکلات جلوگیری کنند اگر که سگ خود را می فهمیدند. وقتی که سگ غرغر می کند یا چیزی را می قاپد ،حرکات او باید بطور مناسب صحیح شود. اگر در همان لحظه که از سگ اشتباهی رخ می دهد او را تربیت نکنید ، مثل این می ماند که کاری که انجام داده مورد قبول بوده است.

 

سگها انسان نیستند. آنها مثل انسان فکر نمی کنند ، و رفتارشان نباید مانند انسانها باشد. اولین چیزی که یک فرد راجع به سگ باید بداند این است که سگ به لحن صدای شما واکنش نشان می هد ، نه فقط لقاطی که به کارمی برید.

بطور مثال: صاحب سگ می بیند سگش به کسی حمله می کند. به کسی که مورد حمله قرار گرفته است می گوید: "من نمی دونم چش شده" او قلاده سگ را کشیده و او را از آنجا می برد و به او می گوید: " چی شده؟ " با لحن سئوال کردن ، نمی توانید  به سگ بفهماند که حرکتی که انجام داده ناشایست بوده. این سگ دوباره این کار ناشایست را انجام خواهد داد. شما باید به واضحی به سگتان بفهمانید که کاری که انجام داده است مورد پسند شما نبوده. 

 

بعضی از سگها نسبت به بقیه بیشتر به صدا حساسند. در برخی صدای خشن "نه! سگ بد" کافی است. و در برخی دیگر بالاتر از صدای خشن لازم است. بطور مثال: من دو سگ دارم ، هاسکی (Husky) من به صدا خیلی حساس است و یک صدای بلند برای عدم تصویب کاری که کرده باعث ترس او می شود. او کم کم قادر به فهمیدن این پیام خواهد شد. از طرفی دیگر بولداگ انگلیسی (English Bulldog) سی و یک کیلوگرمی من برای فهمیدن هم به یک سیلی به پشتش و هم صدای خشن نیار دارد. او نسبت به درد خیلی مقاوم است و باعث می شود حتی اگر از چیزی خیلی خشمگین باشد توجه کند. حد و حدود سگ خود را بشناسید و رفتار او را تصحیح کنید. مطمئن شوید که سگتان بخوبی بفهمد که شما رفتار بد او را تحمل نخواهید کرد. بگذارید  تا بداند که شما مخالف هستید و به او اجازه نخواهید داد.

 

این آزمایش را با سگتان انجام دهید: با صدای دوستانه و خوشحال به او بگویید "سگ بد من امروز واگذارت می کنم سگ بد". واکنش سگ شما چگونه بود؟ حالا این را با لحن خشمگین بگویید " تو سگ خوبی هستی ، خیلی سگ خوبی هستی" واکنش سگ شما این بار چگونه بود؟

 

سگ شما باید بداند که رئیس نمی باشد. غریزه طبیعی سگها به آنها می گوید که باید سردسته داشته باشند. و در غریزه طبیعی آنها ، آنها باید مبازره کنند تا موقعیت سردسته شدن را بدست آورند. وقتی که سگ به شما غرغر می کند ، به شما می گوید که من رئیس هستم و یا برای انتخاب رئیس بودن باید مبارزه کنیم. اگر سگ شما به شما غرغر کرد ، اگر شما برای اینکه به او بفهمانید کارش ناشایست است و مورد قبول نیست برگردید و هیچ کاری نکنید ، او فکر می کند که پیروز شده است. برای بیشتر فهمیدن این رفتار ،  رئیس سگ و بناکردن و نگهداری از حد و مرز سگ را بخوانید. و همچنین درک کردن توله سگ یا سگ خود را مطالعه کنید.

مطالب ویژه

گفتگو آنلاین