معرفی بهترین سگ های گارد و نگهبان + عکس نژاد ها

معرفی بهترین سگ های گارد و نگهبان + عکس نژاد ها

ارتباط بین سگ‌ها و انسان به هزاران سال قبل برمی‌گردد، اما اولین نشانه‌ها‌ی استفاده از سگ به عنوان سگ نگهبان، در یونان باستان یافت می‌شود. سگ‌ها حیواناتی هستند که علاوه بر همدم و همراه بودن؛ می‌توانند حیوانات خدماتی محسوب شوند، از جمله خدماتشان می‌توان به نگهبانی، درمانی، حفاظتی، نجات و جستجو نام برد.

در این مقاله از باشگاه اطلس دام پارسیان سعی بر این شده است تا در معرفی سگ‌‌های گارد و سگ‌های نگهبان، اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار داده شود.

اگر به دنبال خرید سگ نگهبان برای محافظت از خود و اموالتان هستید، باید بسیار دقت کنید سگی را انتخاب کنید که دقیقا مطابق با هدف مورد نظرتان باشد. بعضی از نژاد‌ها بطور غریزی علاوه بر همراه بودن، از شما و خانوادتان نیز محافظت خواهند کرد.

از مهمترین خصلت‌های رفتاری یک سگ نگهبان مناسب، حس وفاداری بسیار زیاد حیوان به شما و تمام صاحبانش است. یک سگ نگهبان، نترس، ورزیده، تنومند، هوشیار و آموزش پذیری است. باید به این نکته توجه داشت که بهترین سگ نگهبان موثر و ناظر، برای هر گونه متجاوزی تهدیدی بزرگ محسوب می‌شود. یک سگ نگهبان نباید بطور طبیعی پرخاشگر باشد و تنها در زمان تهدید جدی، رفتار محافظتی مناسب و کنترل شده داشته باشد؛ زیرا که اگر رفتار متناسب با میزان خطر نداشته باشد، ممکن است با درنده خویی، به هر شخصی آسیب بزند و شما را دچار دردسر نماید.

قابل ذکر است که هر نژادی از سگ یا حتی نژاد مخلوط، در صورت داشتن خصوصیات یک سگ نگهبان، می‌تواند با آموزش مناسب و اصولی به بهترین سگ نگهبان  تبدیل شود. اما نژادهایی از سگ وجود دارند که بطور ذاتی دارای خصوصیات یادشده هستند و به عنوان سگ نگهبان یا سگ گاردی شناخته می‌شوند و محافظان بسیار کارآمدی می‌باشند.

سگ های نگهبان

بهترین سگ های نگهبان دنیا

یکی از مهمترین خدمات اصلی سگ‌ها، محافظت از صاحبان خود، در مقابل هر گونه تهدید می‌باشد؛ به همین منظور، مربیان حاذق و متخصص در زمینه آموزش سگ نگهبان، با توجه به قدرت بدنی، وفاداری، خلق و خو و شجاعت، ده نژاد زیر را به عنوان برترین سگ های نگهبان نام برده‌اند:

 • ژرمن شپرد
 • دوبرمن پینچر
 • سگ سرابی
 • استافوردشایر تریر
 • بولماستیف
 • کوواز
 • روتوایلر
 • کن کورسو
 • کوموندور
 • باکسر

سگ ژرمن شپرد (German Shepherd)

نژاد ژرمن شپرد

از معروف‌ترین سگ‌های نگهبان، می‌توان سگ ژرمن شپرد را نام برد که از نظر ظاهری شبیه به بلژین مالینوی است. ژرمن شپرد در عامه به عنوان اولین انتخاب برای نگهبانی و محافظت شناخته شده است. این نژاد از سگ بسیار مورد علاقه نظامیان است؛ زیرا که هوش بسیار بالایی دارد و آموزش به این نژاد آسان است.

ژرمن شپرد در مقابل فشار، مقاومت بالایی دارد. اندازه و قدرت بدنی شپرد برای نگهبانی مناسب است. این سگ در خانه رفتار آرامی دارند؛ اما در صورت خطر برای خانواده‌اش، هرگز عقب نشینی نمی‌کند. این نژاد به علت فعالیت بالایی که دارد، در حدود 9 تا 13 عمر می‌کند (عمر کوتاه).

سگ دوبرمن پینچر (Doberman Pinscher)

عکس سگ دوبرمن

اگر فضای بزرگی مانند باغ دارید، دوبرمن یک سگ نگهبان مناسب برای شما است؛ زیرا که این نژاد بسیار قوی و سریع است و به سرعت، خود را به متجاوز می‌رساند. دوبرمن از لحاظ هوش در جایگاه پنجمین نژاد سگ باهوش، در دنیا قرار دارد. این نژاد نیاز به ورزش بسیاری دارد؛ بنابراین، برای صاحبان با محیط بزرگ، مناسب است. وزن این نژاد حدودا 35 تا 50 کیلوگرم است و در شرایط ایده آل 10 تا 13 سال عمر می‌کند.

سگ سرابی یا پرشین ماستیف (Persian mastiff)

سگ سرابی

سگ سرابی یا پرشین ماستیف از سگ‌های نگهبان ایرانی است که خاستگاه اصلی این نژاد، آذربایجان شرقی می‌باشد. این سگ به علت داشتن روحیه جنگندگی و قدرت بدنی بسیار بالا، محبوبیت زیادی در دنیا دارد. سگ سرابی به علت داشتن استخوان بندی و جثه بسیار بزرگ برای زندگی شهر مناسب نیست. میانگین عمر سگ سرابی 12 تا 15 است. این سگ با وزنی در حدود 70 تا 90 کیلوگرم و ظاهر ترسناکش، بزرگترین تهدید برای متجاوزان است.

سگ استافوردشایر تریر آمریکایی (American Staffordshire Terrier)

سگ استافوردشایر تریر آمریکایی (American Staffordshire Terrier)

این نژاد یکی از بهترین سگ‌های نگهبان است. در گذشته از این نژاد برای خرس بازی و گاو بازی استفاده می‌کردند؛ بنابراین، این سگ بطور غریزی تهاجمی است. این سگ نگهبان، برای غریبه‌ها یک محافظ بسیار ترسناک است و تا زمانی که خطری را حس نکند، حالت تهاجمی نخواهد داشت. این حیوان برای نگهبان بودن از خانه و افراد خانه باید از تولگی آموزش ببیند.

سگ بول ماستیف (Bullmastiff)

سگ بول ماستیف (Bullmastiff)

این نژاد به قدرت بدنی، وفاداری، خصوصیات محافظتی برای صاحبان خود معروف است. بول ماستیف یکی از قدرتمندترین  و بزرگترین سگ‌های نگهبان دنیا است. این نژاد سگ برای محافظت، از ضربه زدن و قدرت بدنیش استفاده می‌کند. این سگ نگهبان به عنوان مطیع‌ترین سگ‌ نگهبان شناخته شده است. آموزش این سگ باید از تولگی انجام شود؛ زیرا که این حیوان تمایل زیادی دارد با شما انس بگیرد و دستورات شما را انجام دهد اما برای محاجمان خطر جدی محسوب می‌شود.

سگ کوواز (Kuvasz)

سگ کوواز

این نژاد از ابتدا برای نگهبانی دام آموزش داد می‌شد. اما اکنون به عنوان نگهبان خانه مورد استقبال علاقمندان به سگ، قرار گرفته است. سگ کوواز، غریزه بسیار قوی برای نگهبانی و محافظت دارد. این نژاد بسیار فعال و با انرژی است؛ بنابراین، محیط زندگی شما، اگر پاسخگوی این نیاز باشد، به سرعت با شرایط کنار می‌آید.

سگ روتوایلر (Rottweiler)

عکس نژاد روتوایلر

سگ روتوایلر به راحتی با غریبه‌ها ارتباط برقرار نمی‌کند. این نژاد از سگ های نگهبان، بسیار باهوش هستند و به همین علت، آموزش آنها کار سختی نیست. روتوایلر بسیار منعطف است و با شرایط سخت کنار می‌آید. این سگ به فعالیت ذهنی و جسمی زیادی در طول روز احتیاح دارد. برای آموزش روتوایلر باید دارای مهارت کافی بود؛ زیرا که یکی از وحشی‌ترین سگ‌های دنیا بشمار می‌رود و به همین دلیل، باید از تولگی آموزش داده شود تا به سگ نگهبان اجتماعی و فرمان‌پذیر تبدیل گردد.

سگ کن کورسو (Cane Corso)

کن کورسو

خاستگاه این سگ نگهبان به روم باستان برمی‌گردد. ظاهر ترسناک و با شکوه این حیوان، خطری برای متجاوزان بشمار می‌رود. آموزش فرمانبرداری و اجتماعی شدن حیوان ضمانتی خواهد بود تا در بزرگسالی سازگار و خوش رفتار شود و از تبدیل شدن به رئیس خانواده جلوگیری گردد.

سگ کوموندور (Komondor)

کوموندور

سگ سفید یا کوموندور به علت پوشش بلند و سفید مو‌ها‌ی بدنش، بسیار شبیه یک تی زمین شوی می‌باشد؛ اما باید گفت گول ظاهر این سگ را نخورید. این سگ بسیار قوی و بزرگ است. این نژاد به طور غریزی تمایل به نگهبانی و محافظت دارد، بنابراین، اگر برای محافظت از فرزندانتان به دنبال یک سگ نگهبان هستید، کوموندور به خوبی این کار را انجام خواهد داد.

سگ باکسر (Boxer)

سگ باکسر

وفاداری، هوش بالا و محبت از ویژگی‌های بارز این سگ نگهبان بشمار می‌رود. باکسر بسیار با انرژی، صبور و شکیبا به عنوان سگی بزرگ، مناسب محافظت از کودکان شناخته شده است. سگ نژاد باکسر، نگهبانی را بسیار جدی می‌گیرد و به شدت و بدون هیچگونه ترسی با خطر مقابله می‌نماید. از عملکرد‌های درخشان این نژاد، می‌توان به گله داری، کشف مواد مخدر، نجات و جستجو نام برد.

سخن پایانی

نژادهای بسیاری از سگ‌ها برای نگهبانی و محافظت وجود دارند که در این مقاله بهترین آنها معرفی شدند. برای آشنایی بیشتر شما با نام سایر نژاد‌های سگ نگهبان، می‌توان از:

 • دوگ دو بوردو (Dogue de Bordeaux)
 • ترورن بلژیکی (Belgian Tervuren)
 • ماستیف تبتی (Tibetan Mastiff)
 • شپرد آناتولی (Anatolian Shepherd)
 • تریر سیاه روسیه (Russian black terrier)
 • آکیتا اینو (Akita Inu)
 • رودژین ریجبک (Rhodesian Ridgeback)
 • گریت دین (Great Dane)
 • قهدریجانی (قدرجونی) ایرانی

نام برد و در آخر لازم بذکر است، برای خرید سگ نگهبان، قیمت ثابت و مشخص شده‌ای وجود ندارد، زیرا که هر سگ نگهبان با توجه به کارایی، میزان مهارت‌های آموزش دیده و خصوصیات اخلاقی قیمت گذاری می‌شود.

 

مطالب ویژه

گفتگو آنلاین