سگ تی کاپ چیست؟ معرفی نژادهای تیکاپ

سگ تی کاپ چیست؟ معرفی نژادهای تیکاپ

اگر در جستجوی سگ های کوچک باشید، حتما اسم سگ تی کاپ یا سگ فنجانی به گوش‌تان خورده است. این مدل سگ‌ها به شدت محبوب هستند و جای بسیار کمی می‌گیرند. به سرپرستی گرفتن سگ تی کاپ در فضای شهری و زندگی آپارتمان نشینی بهترین انتخاب است. اما به نظرتان سگ تی کاپ یک نژاد مجزا و خاص است! در پاسخ به این سوال باید گفت خیر! سگ فنجانی یک نژاد خاص ندارد؛ بلکه چند نژاد مختلف سگ سایز کوچک و مینیاتوری به عنوان سگ تی کاپ شناخته می‌شوند. سگ فنجانی طرفداران زیادی دارد که شناخت آن کمک می‌کند تا انتخاب دقیقی داشته باشید.

اگر می‌خواهید از سگ تی کاپ بیشتر بدانید، نحوه تغذیه سگ تی کاپ را درک کنید و انواع نژاد فنجانی را بشناسید، همراه ما باشید!

سگ تی کاپ یا فنجانی چیست؟

سگ ها موجودات دوست داشتنی و فرشته‌های نجات روح  و روان ما در مواجهه با افسردگی و کلافگی روزمره هستند. داشتن یک سگ تی کاپ مزایای بالایی دارد؛ چرا که این نژادها در کیف دستی شما هم جا می‌گیرند. سگ فنجانی یا Pocket Dog که به Tea Cup شهرت دارد، ابعاد و سایز بسیار کوچک و وزن بسیار اندکی دارند.

معمولا به عنوان سگ آپارتمانی تهیه می‌شوند و صفات بسیار رایج سگ‌ها در آن‌ها دیده می‌شود. شما برای حمل این سگ‌ها هیچ مشکلی نخواهید داشت و یک کوله مخصوص نیز برای حمل آن ها کافی است. از سوی دیگر، هزینه خورد و خوراک این مدل سگ‌ها نیز بسیار پایین است؛ چرا که مصرف غذای اندکی دارند.

عکس سگ تی کاپ

آیا سگ تی کاپ بخریم؟

با توجه به اینکه سگ‌های تی کاپ نژاد اصیلی ندارند و معمولا به مجموعه سگ‌های کوچک با نژاد و بی نژاد، سگ تی کاپ گفته می‌شود؛ آیا به نظرتان خرید آن منطقی است؟

معمولا سگ‌های مینیاتوری و کوچک، دو دسته هستند. برخی از آن‌ها حاصل جفت گیری نژادهای مینیاتوری مثل سگ چی‌واوا (Chihuahua)، سگ نژاد پکینیز (Pekingese)، سگ پامرانیان (Pomeranian)، سگ نژاد پاگ (Pug)، سگ نژاد شیتزو (Shih Tzu)و موارد این‌چنینی هستند.

دسته دیگر، نژاد اصیلی ندارند یا حاصل جفتگیری دو نژاد مختلف مینیاتوری، یک نژاد اصیل با نژادی بدون اصالت یا جفتگیری نژادهای غیراصیل اما کوچک یا دستکاری نژادشده هستند. به همین دلیل، باید بدانید که دقیقا از کجا اقدام به تهیه سگ می‌کنید.

توجه به این موضوع و درنظر گرفتن اصالت نژاد، کیفیت نژاد سگ و سلامت ژنتیکی مهم ترین موضوعی است که باید به آن توجه کنید. سگ فنجانی باید با توجه به این نکات انتخاب شود تا سلامت پت تامین شود. خرید از مراکز بی‌صلاحیت که توجهی به نحوه جفتگیری، نوع آن و سلامت مادر و توله‌ها نمی‌کنند، زمینه‌ساز دردسرهای جدی‌تر خواهد بود. به همین دلیل، تنها زمانی سگ فنجانی را به سرپرستی قبول کنید که از نحوه زاد و ولد آن اطمینان داشته باشید.

ویژگی های سگ جیبی یا فنجانی چیست؟

 

سگ تی کاپ یا جیبی، براساس نوع نژاد، ویژگی‌های خاصی دارد. شناخت این ویژگی‌ها به شما کمک می‌کند تا آگاهانه تصمیم بگیرید و دست به انتخاب مناسبی بزنید. یادتان باشد که پذیرفتن این مسئولیت، برابر با نگهداری طولانی مدت و زندگی با یک موجود زنده است! پس حتما آگاهانه انتخاب کنید و برای نگهداری و پذیرش این مسئولیت آمادگی کافی کسب کنید.

عکس tea cup

 • سگ یورکشایر تریر
  • سگ نژاد یورکشایر تریر در دسته بندی تریرها قرار می‌گیرد و با موهای بلند و زیبا شناخته می‌شود. وزن این نژاد بسیار اندک است و معمولا بین 3 تا 4 کیلوگرم وزن دارد. یورکشایر بسیار پرانرژی است و باید حتما برای تخلیه انرژی او برنامه ریزی کنید.
 • سگ پودل
  • پودل‌های مینیاتوری در دسته بندی سگ تی کاپ هستند. معمولا بدن پر مو با موهای حالت دار فرفری می‌تواند نشان‌دهنده این نژاد دلبر باشد. صورت بانمک پودل و گوش‌های بلند با هوش فراوان، می‌تواند موجب محبوبیت این نژاد شود.
 • سگ مالتیز
  • سگ مالتیز جثه کوچکی دارد و وزن آن بسیار کم خواهد بود. سگ مالتیز موهای لخت و بلندی دارد و چشمان درشت و مشکی رنگ از ویژگی بدیهی این نژاد است. وزن 2 تا 4 کیلو می‌تواند این مدل سگ را به شدت محبوب کند.
 • سگ پاگ
  • سگ پاگ، یادآور سگ کارتون تام و جری است! این نژاد بامزه که عنوان سگ تی کاپ شناخته می‌شود، با ابعادی ریز و صورتی آویزان محبوبیت زیادی کسب کرده است. سگ پاک نسبت به سایر سگ های فنجونی، سنگین‌تر است و وزن آن بین 4 الی 9 کیلوگرم است!
 • سگ شیتزو
  • یکی از جذاب‌ترین نژادهای سگ کوچک یا فنجانی همین شیتزو است. این سگ‌های دوست داشتنی بین 4 تا 7 کیلو وزن و بدنی پر از مو دارند. چشمان درشت و گرد از ویژگی بارز این نژاد هستند. طول عمل مفید این سگ‌ها بین 10 تا 18 سال است که کاملا به نوع پرورش، کیفیت سلامت مادر و اصالت نژاد بستگی دارد.
 • سگ پامرانین
  • یکی از سگ‌های مورد علاقه اکثر خانم‌ها و آقایان، نژاد پامرانین است. این نژاد از انواع صورت خرسی و صورت روباهی در ایران وجود دارد. جذابیت این نژاد ریزه میزه به دلیل دم زیبا و موهای جذاب آن است. این نژاد نیازمند تربیت بسیار جدی است تا بدون لجبازی و سر و صدا در کنار او زندگی کنید.
 • سگ پاپیلان
 • سگ های پاپیلان در ایران بسیار کم‌تر از سایر نژادها هستند. این سگ های پشمالوی بامزه به بهترین شکل ممکن آموزش می‌بینند و تربیت عالی می‌پذیرند. به همین دلیل، برای زندگی آپارتمانی بسیار گزینه مناسبی هستند.
 • سگ چی واوا
  • سگ نژاد شی واوا یا چی واوا، یکی از محبوبترین انواع سگ تی کاپ است. این سگ چیزی شبیه به جاسوییچی است! این سگ‌ها، گوش‌های بامزه و بلندی دارند که بالای سرشان ایستاده است. معمولا زیبایی این نژاد به دلیل فرم صورت و پوزه با چشمانی مظلوم است.

 

تغذیه مناسب سگ های فنجانی

سگ های نژاد تی کاپ

سگ فنجانی یا سگ تی کاپ به شدت نیازمند مراقبت و نگهداری است. به همین دلیل، باید آگاه باشید که قبول مسئولیت نگهداری از این نوع سگ جذاب، بسیار اهمیت دارد. شما باید برای تامین آب مورد نیاز سگ‌ها، ظرف آبی در دسترس داشته باشید. تامین نیاز چربی، پروتئین، کربوهیدرات، مواد مغذی و معدنی با ویتامین‌ها می‌تواند سلامت سگ را تامین کند.

معمولا مشورت با دامپزشک می‌تواند شما را آگاه کند تا بدانید بهترین برند و نوع غذا برای سگ‌ دلبندتان چیست و چگونه می‌توانید بالانس غذایی پت را تامین کنید. یادتان باشد که سگ‌ فنجانی بدن کوچک و معده محدودی دارد! به همین دلیل، باید حتما نسبت به تامین به موقع غذا اقدام کنید. سگ‌های فنجانی نسبت به تغذیه فورا واکنش نشان می‌دهند و بی‌توجهی به این نکات می‌تواند زمینه ساز مرگ آن‌ها شود.

مطالب ویژه

گفتگو آنلاین